Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Marcin Pechcin: Kryzys nie zagląda nam w oczy

Data publikacji: 2023-06-21, Data modyfikacji: 2023-06-21
A A AWydrukDrukuj  
 
Marcin Pechcin: Kryzys nie zagląda nam w oczy

Coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw zamyka lub zawiesza działalność gospodarczą. Na rynku wciąż pozostaje jednak wiele stabilnych firm z sektora MSP. Jedną z nich jest „KOMA" Marcina Pechcina, działająca w branży gospodarki odpadami.

„KOMA” – gigant na miarę lokalną

Znikanie firm to proces zauważalny w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Niepokojący to fakt, biorąc pod uwagę, że sektor MŚP stanowi ponad 90 proc. wszystkich przedsiębiorstw w Polsce. Inflacja wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, wzrosły stopy procentowe, przyhamowała gospodarka.

„Systematycznie rośnie liczba zawieszanych firm. W 2022 r. przedsiębiorstw o takim statusie było ponad 620 tys. - o niemal 100 tys. więcej niż w poprzednim roku. Od początku roku do połowy lutego 2023 r. przedsiębiorcy zawiesili już ponad 20 tys. firm. Jak wskazują prawnicy, świadczy to o pogarszającej się obecnie kondycji sektora MŚP, i to pomimo rozwiązań osłonowych, które teoretycznie miały temu zapobiec”

- informuje portal Prawo.pl.

Sytuacja ta eliminuje z rynku podmioty o słabszej kondycji, które nie są w stanie poradzić sobie w aktualnych realiach. Jest to jednocześnie szansa dla rozwoju przedsiębiorstw, których stabilność nie została naruszona.

Marcin Pechcin, właściciel firmy „KOMA” prężnie działającej na rynku lokalnym, zatrudniającej obecnie ponad 100 osób, z przeszkodami zetknął się już na samym początku swojej działalności. Uruchomił ją w czasie kryzysu w branży gospodarowania odpadami w latach 2008 i 2009. Ceny surowców wtórnych kształtowały się wówczas na tak niskim poziomie, że wiele konkurencyjnych przedsiębiorstw zmuszonych było do zamknięcia swojej działalności. Firma Marcina Pechcina nie tylko przetrwała ten trudny początek, ale zapewniła sobie stabilną pozycję na rynku, przez cały czas terminowo wywiązując się z kontraktów zawartych z klientami oraz pozyskując nowe. W ciągu 15 lat działalności nie odnotowany został spadek obrotów podmiotu. Firma osiągała dynamikę wzrostu rzędu 12% - 30% w porównaniu do lat ubiegłych. Obecnie, po 15 latach działalności sytuacja „KOMY” nadal wygląda świetnie.

„Jak pokazują oceny zewnętrzne, „KOMA Marcin Pechcin” to firma godna zaufania, w dobrej kondycji finansowej, z wysoką oceną ratingową „A”. Mamy środki na poważne inwestycje, stawiamy na nowe technologie oraz nowe linie do przetwarzania i odzysku surowców. Przekonujemy do siebie kontrahentów swoją rzetelnością, terminowością, odpowiedzialnością i sumiennością. Dobrze znosimy aktualną sytuację gospodarki, która nie wyhamowała naszego impetu.”

-wyjaśnia Marcin Pechcin.

Skala biznesu stała się na tyle perspektywiczna, że w ostatnim czasie podjęto decyzje o inwestycjach strategicznych w postaci zakupów kolejnych nieruchomości. W ślad za tym konieczny będzie zakup i montaż nowych linii i instalacji oraz zwiększenie zatrudnienia, co pozwoli na stabilny rozwój przedsiębiorstwa, zabezpieczenie stabilnego przychodu i budowanie pozycji lidera rynku lokalnego.

UE wyznacza nam cele do osiagnięcia

 Przepisy Unii Europejskiej dotyczące gospodarowania odpadami mają na celu ochronę środowiska i zdrowia ludzi poprzez podkreślanie znaczenia właściwego gospodarowania odpadami oraz roli technik odzysku i recyklingu na rzecz redukcji zapotrzebowania na zasoby oraz ich lepszego wykorzystywania. Z danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w 2021 r. z wytworzonych 13,7 mln ton odpadów komunalnych, do recyklingu przeznaczonych zostało zaledwie 3,7 mln ton, a 1,8 mln ton do kompostowania lub fermentacji. Do 2035 roku poziom recyklingu odpadów komunalnych ma osiągnąć w Polsce pułap 65%. Jest to zachęcająca perspektywa, sprzyjająca rozwojowi firm takich jak „KOMA Marcin Pechcin”.

Branża odpadowa to branża regulowana, której kierunek rozwoju wyznacza Unia Europejska, oprócz osiągania określonych pułapów recyklingu, firmy spełniać muszą wysokie standardy środowiskowe, z poszanowaniem obowiązujących norm i przepisów krajowych oraz unijnych. Marcinowi Pechcinowi chodzi jednak o coś więcej.

„Działamy zgodnie ze wszystkimi przepisami i z troską o środowisko. Nie tworzymy kolejnych wysypisk, stanowimy element łańcucha recyklingu. Pracujemy nad zwiększeniem efektywności w odzyskiwaniu surowców wtórnych. Jesteśmy organizacją proekologiczną, dbamy o stan środowiska, wnosimy aktywny wkład w jego oczyszczanie. Funkcjonujemy na wolnym rynku, konkurując z ogromnymi firmami z zagranicznym kapitałem. Jesteśmy nowoczesnym, prężnym, dobrze zarządzanym przedsiębiorstwem. Najwyższy czas odczarować negatywne mity na temat nieuczciwych firm z branży”.

- apeluje przedsiębiorca, właściciel firmy „KOMA”.

Marcin Pechcin zwraca uwagę, że wzrost poziomu recyklingu do norm narzuconych przez UE przełoży się na wzrost zatrudnienia w tym sektorze. Podkreśla również, że w zarządzanym przez niego przedsiębiorstwie, to człowiek jest wartością naczelną. Żaden z pracowników „KOMY” nie jest zatrudniony na stawkach minimalnych. Firmy z branży gospodarowania odpadami mogą się okazać w najbliższy czasie stabilnymi i rozwojowymi miejscami zatrudnienia.

 

 

 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    miński

    Powiat miński – powiat na Mazowszu z siedzibą w Mińsku Mazowieckim. Należą do niego gminy Halinów, Kałuszyn, Mrozy, Cegłów, Dębe Wielkie, Dobre, Jakubów, Latowicz, Siennica, Stanisławów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek.

    Turyści są zauroczeni ośmioma rezerwatami przyrody i licznymi pomnikami przyrody. Do powiatu w prosty sposób można dotrzeć drogami krajowymi nr 2 i 58. Do jednych z najważniejszych zabytków w Mińsku Mazowieckim należy m.in. XVI wieczny kościół katolicki p.w. Narodzenia NMP, który został wzniesiony z fundacji rodziny Mińskich oraz Pałac barokowo-klasycystyczny z początku XVII wieku. Obfitość lasów i rzek sprawia, że jest to region sprzyjający wypoczynkowi i zachęcający do odwiedzin mieszkańców Warszawy, którzy mogą choć na chwilę uwolnić się od codzienności w hałaśliwej stolicy.

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola