Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wartościowa konferencja

Data publikacji: 2013-10-31, Data modyfikacji: 2013-10-31
A A AWydrukDrukuj  
 

24 października w Gimnazjum Miejskim nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim odbyła się konferencja dla nauczycieli i wychowawców „Przez kremówki do wartości – o miejscu nauczania Jana Pawła II w szkole”.

Konferencję zorganizowały trzy szkoły: Gimnazjum Miejskim nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, Szkoły Salezjańskie w Mińsku Mazowieckim oraz Gimnazjum im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej w ramach tegorocznych obchodów XIII Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Papież Dialogu”.

Honorowy patronat i mecenat nad spotkaniem naukowym objęli: Antoni Jan Tarczyński (starosta miński), Marcin Jakubowski (burmistrz Mińska Mazowieckiego), Janusz Antoni Piechoski (wójt gminy Mińsk Mazowiecki) oraz dwie instytucje: Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mińsku Mazowieckim i Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie.

Konferencja składała się z dwóch części. W pierwszej wykładowej uczestnicy wysłuchali wystąpień: ks. dr Zdzisława Struzika (dyrektora Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie) oraz Grzegorza Sadurskiego (reżysera, producenta telewizyjnego, twórcy filmów dokumentalnych o papieżu – Polaku). Pierwszy prelegent mówił o teoretycznych podstawach autorskiego „Programu wychowawczego opartego na wartościach z nauczania Jana Pawła II”; drugi zaś o wartościach kreowanych przez współczesne media. Drugą część konferencji otworzył krótki wykład dr Ewy Kuny –Staropiętki na temat podstaw aksjologii, a potem nauczyciele w dwóch grupach warsztatowych pracowali z animatorami: Katarzyną Ornat i Michałem Borkowskim nad wdrażaniem do programów wychowawczych szkół wartości z nauczania papieża.

W konferencji wzięło udział 44 nauczycieli z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu mińskiego, a także dyrektorzy szkół, instytucji, bibliotek oraz przedstawiciele władz samorządowych. Obecni byli m.in. starosta, wiceburmistrz, wójt, przewodnicząca rady gminy Urszula Kraszewska, przewodnicząca komisji oświaty w radzie miasta Izabella Wanda Rombel, przedstawiciel diecezji warszawsko-praskiej oraz Towarzystwa Salezjańskiego, naczelnik wydziału promocji i oświaty w starostwie Emilia Piotrkowicz, dyrektorki mińskich bibliotek – Elżbieta Sieradzińska i Anna Popławska, dyrektor MOPS Elżbieta Kowalik-Wirowska, dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej Edyta Ludwiniak, dyrektorzy szkół – Tomasz Płochocki, Elżbieta Wieczorek i inni.

Podczas konferencji starosta Antoni Jan Tarczyński, wiceburmistrz Krzysztof Michalik i wójt Janusz Antoni Piechoski wręczyli nagrody w konkursie na logo Powiatowego Dnia Papieskiego. Odebrali jej wyróżnieni uczniowie i ich opiekunowie oraz zwycięzca Tomasz Słowik.

Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali publikację ks. Zdzisława Struzika oraz materiały szkoleniowe. Książki z programem wychowawczym trafiły także do bibliotek miejskich i szkolnych.

Za rok papieskie szkoły przygotują kolejny Dzień Papieski.

Iza Saganowska

 

UM Mińsk Mazowiecki, Źródło artykułu: www.minsk-maz.pl, Autor zdjęć: UM Mińsk Mazowiecki
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  miński

  Powiat miński – powiat na Mazowszu z siedzibą w Mińsku Mazowieckim. Należą do niego gminy Halinów, Kałuszyn, Mrozy, Cegłów, Dębe Wielkie, Dobre, Jakubów, Latowicz, Siennica, Stanisławów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek.

  Turyści są zauroczeni ośmioma rezerwatami przyrody i licznymi pomnikami przyrody. Do powiatu w prosty sposób można dotrzeć drogami krajowymi nr 2 i 58. Do jednych z najważniejszych zabytków w Mińsku Mazowieckim należy m.in. XVI wieczny kościół katolicki p.w. Narodzenia NMP, który został wzniesiony z fundacji rodziny Mińskich oraz Pałac barokowo-klasycystyczny z początku XVII wieku. Obfitość lasów i rzek sprawia, że jest to region sprzyjający wypoczynkowi i zachęcający do odwiedzin mieszkańców Warszawy, którzy mogą choć na chwilę uwolnić się od codzienności w hałaśliwej stolicy.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola