Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

Data publikacji: 2013-11-20, Data modyfikacji: 2013-11-20
A A AWydrukDrukuj  
 

Przemoc w rodzinie to wciąż temat niezwykle zakamuflowany, bardzo często skrywany w czterech ścianach domów, w których rozgrywają się ludzkie dramaty. Strach, wyuczona bezradność, specyficznie pojmowana lojalność wobec rodziny to hamulce, które powodują, że osoba doświadczająca przemocy ma trudność w konstruktywnej i zdrowej reakcji na to, co ją spotyka. Zazwyczaj jest tak, że hamulec jest na tyle skuteczny by rujnować i niszczyć marzenia, zdrowie, poczucie własnej wartości, wiarę w lepsze jutro. Osoby, które w swoim życiu doświadczały krzywdzących zachowań ze strony bliskich są niczym źle pielęgnowane rośliny, zaniedbane, niepodlewane targane wiatrem i burzami niszczeją, schną, obumierają. To, co zazwyczaj jest pomocne to ręka dobrego ogrodnika – wiedza, umiejętności, wsparcie. Gdy pojawia się ten element, kwiat ma szanse na to, aby zakwitnąć.

       Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom naszej społeczności Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mińsku Mazowieckim  w ramach realizacji Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie stworzył autorski program o nazwie Grupa Psychoedukacyjna dla Osób Doświadczających Przemocy.

Autorką jego jest  Angelika Walasek – Stefanowicz  psycholog Ośrodka.

      Grupa została stworzona z myślą o osobach, które doświadczają przemocy w rodzinie. Głównym założeniem i celem tej grupy było powstrzymanie przemocy w rodzinie poprzez: zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do zdrowego funkcjonowania i podejmowania zdrowych reakcji w sytuacji przemocy i zagrożenia.

     Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mińsku Mazowieckim realizował program Grupy Psychoedukacyjnej dla Osób Doświadczających Przemocy od 27 sierpnia 2013 r. do 19 listopada 2013 r. Program składał się na 13-stu dwugodzinnych spotkań o charakterze informacyjno – edukacyjnym. Spotkania przybierały formę wykładów, dyskusji, warsztatów, ćwiczeń i odbywały się w każdy wtorek o godzinie 17:00 w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

    Tydzień po tygodniu, specjaliści a m.in. Elżbieta Andrzejewska, Paweł Bartczak psycholog, prawnik, funkcjonariusz policji i przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przekazywali wiedzę, ćwiczyli umiejętności
i odpowiadali na pytania uczestniczek programu.

          W dniu 19 listopada br. odbyło się ostatnie w tej edycji spotkanie Grupy Psychoedukacyjnej dla Osób Doświadczających Przemocy. Przebiegało ono w miłej

i  jednocześnie wzruszającej atmosferze.

Tych 13-naście tygodni wprowadziło wiele zmian w myśleniu i w przekonaniach osób uczestniczących w programie. Pozwoliło zdobyć wiedzę, poznać swoje prawa, inaczej spojrzeć na siebie i otaczającą rzeczywistość.

Uczestnicy wysoko ocenili program, podejmowane treści oraz wartość  merytoryczną  spotkań. Każdy z uczestników stwierdził u siebie wyraźny wzrost wiedzy i umiejętności w zakresie problematyki objętej programem.

Osoby, które ukończyły program otrzymały zaświadczenia potwierdzające ich udział
w przedsięwzięciu.

            Bardzo dziękujemy uczestnikom grupy za odwagę, siłę, motywację i gotowość do pracy nas sobą. Życzymy dużo sukcesów i determinacji w realizowaniu swoich zamierzeń.            

 

 

 

 

UM Mińsk Mazowiecki, Źródło artykułu: www.minsk-maz.pl, Autor zdjęć: UM Mińsk Mazowiecki
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  miński

  Powiat miński – powiat na Mazowszu z siedzibą w Mińsku Mazowieckim. Należą do niego gminy Halinów, Kałuszyn, Mrozy, Cegłów, Dębe Wielkie, Dobre, Jakubów, Latowicz, Siennica, Stanisławów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek.

  Turyści są zauroczeni ośmioma rezerwatami przyrody i licznymi pomnikami przyrody. Do powiatu w prosty sposób można dotrzeć drogami krajowymi nr 2 i 58. Do jednych z najważniejszych zabytków w Mińsku Mazowieckim należy m.in. XVI wieczny kościół katolicki p.w. Narodzenia NMP, który został wzniesiony z fundacji rodziny Mińskich oraz Pałac barokowo-klasycystyczny z początku XVII wieku. Obfitość lasów i rzek sprawia, że jest to region sprzyjający wypoczynkowi i zachęcający do odwiedzin mieszkańców Warszawy, którzy mogą choć na chwilę uwolnić się od codzienności w hałaśliwej stolicy.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola