Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Polak, Węgier, dwa bratanki. Wystawy na Węgrzech

Data publikacji: 2017-04-28, Data modyfikacji: 2017-04-28
A A AWydrukDrukuj  
 
Polak, Węgier, dwa bratanki. Wystawy na Węgrzech

Muzeum Ziemi Mińskiej w ostatnich latach podjęło współpracę z Węgierskim Ośrodkiem Kultury w Warszawie oraz kilkoma węgierskimi muzeami. Efektem nawiązanej współpracy były dwa projekty wystawiennicze prezentowane w Muzeum Ziemi Mińskiej Dział 7 PUL: wystawa poświęcona Franciszkowi II Rakoczemu, wystawa kopijników (węgierskie słupy pamięci).

W
izyta-delegacja mińskiego Muzeum wspólnie z członkami Towarzystwa Pamięci 7-go Pułku Ułanów Lubelskich w mieście Nyiregyhaza na Węgrzech była kolejną odsłoną tej współpracy. Wizyta w tamtejszym Jose Andras Muzeum miała przybliżyć historię 7-go Pułku Ułanów Lubelskich poprzez pokazy sprawności rekonstrukcyjnej członków Towarzystwa oraz zaprezentowanie wystawy czasowej.

Zaprezentowano m. in. obrazy, szable, siodła, archiwalne zdjęcia, wyposażenie wojskowe i umundurowanie. Wystawę otworzyli Janos Bene, dyrektor muzeum w Nyiregyhaza, dyrektor MZM Leszek Celej, v-ce burmistrz Nyiregyhaza. węgierska orkiestra wojskowa uświetniła wernisaż, grając m. in. Mazurka Dąbrowskiego. 

Nie zabrakło również pokazów Towarzystwa Pamięci 7-go Pułku Ułanów, które zaprezentowało wyszkolenie przy ręcznym karabinie maszynowym wz. 28, armatce przeciwpancernej Bofors i ciężkim karabinie maszynowym wz. 30 oraz umundurowanie polskiej kawalerii z lat 1918-1939.

Mimo kapryśnej pogody, wystawa i pokazy przyciągnęły wielu zwiedzających. Węgrzy będą mogli podziwiać pamiątki po 7. Pułku Ułanów przez 3 miesiące, po czym eksponaty powrócą do Mińska Mazowieckiego.

Wyjazd, oprócz obowiązków przygotowania wystawy i pokazów, był okazją do zwiedzenia Nyiregyhaza, jego zabytków i pomników, których ilość robi niesamowite wrażenie. Miasto, podobnie jak Mińsk Mazowiecki, dawniej stanowiło garnizon kawalerii – pułku węgierskich huzarów.

informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: samorzad.pap.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  miński

  Powiat miński – powiat na Mazowszu z siedzibą w Mińsku Mazowieckim. Należą do niego gminy Halinów, Kałuszyn, Mrozy, Cegłów, Dębe Wielkie, Dobre, Jakubów, Latowicz, Siennica, Stanisławów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek.

  Turyści są zauroczeni ośmioma rezerwatami przyrody i licznymi pomnikami przyrody. Do powiatu w prosty sposób można dotrzeć drogami krajowymi nr 2 i 58. Do jednych z najważniejszych zabytków w Mińsku Mazowieckim należy m.in. XVI wieczny kościół katolicki p.w. Narodzenia NMP, który został wzniesiony z fundacji rodziny Mińskich oraz Pałac barokowo-klasycystyczny z początku XVII wieku. Obfitość lasów i rzek sprawia, że jest to region sprzyjający wypoczynkowi i zachęcający do odwiedzin mieszkańców Warszawy, którzy mogą choć na chwilę uwolnić się od codzienności w hałaśliwej stolicy.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola