Belka
Środa, 12 Grudnia 2018   imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Odsłonięcie popiersia Prezydenta Kaczorowskiego

Data publikacji: 2013-11-28, Data modyfikacji: 2013-11-28
A A AWydrukDrukuj  
 

Przemówienie wygłoszone przez Burmistrza Miata Marcina Jakubowskiego z okazji odsłonięcia popiersia Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w Mińsku Mazowieckim dnia 26 listopada.

Szanowni Państwo,

Przypada dzisiaj 94. rocznica urodzin Ryszarda Kaczorowskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie, człowieka honoru i głębokiej wiary, męża stanu.

Życiorys Ryszarda Kaczorowskiego to ogromny bagaż doświadczeń II wojny światowej i czasu emigracji.  Nie dał się złamać nawet aresztowany przez NKWD .  Skazany na karę śmierci spędził wiele miesięcy w celi czekając na wykonanie wyroku, który ostatecznie zamieniono na 10 lat łagrów.  Szczęśliwie odzyskał wolność i wstąpił do Armii Polskiej formowanej wówczas przez gen. Andersa.  Walczył m.in. pod Monte Casino.  Godności Rzeczypospolitej strzegł dalej już na emigracji, pełniąc wiele odpowiedzialnych funkcji, w tym tę najwyższą, Prezydenta Rzeczypospolitej na Uchodźstwie.   Wydawać by się mogło, że gdy w grudniu 1990 roku Ryszard Kaczorowski przekazywał Lechowi Wałęsie insygnia władzy, Jego misja dobiegła końca.  Nic bardziej mylnego.  Przez kolejnych 20 lat poświęcał się pracy dla Ojczyzny.  Stał się symbolem niezłomnego patrioty, który będąc ponad politycznymi podziałami łączył, nie dzielił, przekazując tak ważne dla niego wartości zapisane w dewizie „Bóg, Honor, Ojczyzna”.  

Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i nasze miasto połączyła nić sympatii. Często Pan Prezydent tu bywał, odwiedzał przyjaciół.  Szanując Jego postawę w czasach dla naszego kraju trudnych, szanując Jego honor i odwagę, mieszkańcy Mińska Mazowieckiego nadali Panu Prezydentowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta.  Skwer, na którym dzisiaj się znajdujemy dwa lata temu został gruntownie zmodernizowany i dzisiaj nosi imię Pana Prezydenta.  3 lata temu Muzeum Ziemi Mińskiej wydało wspaniały album, będący pomnikiem pamięci o człowieku, któremu nasz naród tak wiele zawdzięcza.  Wtedy też mogliśmy się spotkać w gronie przyjaciół Pana Prezydenta, włodarzy ziem i miast, których honorowym obywatelem jest Pan Prezydent Ryszard Kaczorowski.  Był też tam razem z nami świętej pamięci Prymas Józef Glemp.  Spotkaliśmy się wtedy w miejscu szczególnym na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie w 1990 r. Pan Prezydent przekazał insygnia władzy państwowej – suwerennej i niepodległej Polski.

Szanowna Pani Prezydentowo, 10 kwietnia 2010 roku łączyliśmy się z Panią w bólu po tragicznej śmierci Pana Prezydenta w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. To dla nas ogromny zaszczyt móc dzisiaj, w sposób najlepszy jak potrafimy, uhonorować Pana Prezydenta.  Odsłaniając Jego popiersie  na skwerze Jego imienia,  w mieście, którego jest Honorowym Obywatelem.

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki
Marcin Jakubowski

 

UM Mińsk Mazowiecki, Źródło artykułu: www.minsk-maz.pl, Autor zdjęć: UM Mińsk Mazowiecki
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  miński

  Powiat miński – powiat na Mazowszu z siedzibą w Mińsku Mazowieckim. Należą do niego gminy Halinów, Kałuszyn, Mrozy, Cegłów, Dębe Wielkie, Dobre, Jakubów, Latowicz, Siennica, Stanisławów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek.

  Turyści są zauroczeni ośmioma rezerwatami przyrody i licznymi pomnikami przyrody. Do powiatu w prosty sposób można dotrzeć drogami krajowymi nr 2 i 58. Do jednych z najważniejszych zabytków w Mińsku Mazowieckim należy m.in. XVI wieczny kościół katolicki p.w. Narodzenia NMP, który został wzniesiony z fundacji rodziny Mińskich oraz Pałac barokowo-klasycystyczny z początku XVII wieku. Obfitość lasów i rzek sprawia, że jest to region sprzyjający wypoczynkowi i zachęcający do odwiedzin mieszkańców Warszawy, którzy mogą choć na chwilę uwolnić się od codzienności w hałaśliwej stolicy.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola