Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Obchody Dnia Niepodległości

Data publikacji: 2013-11-12, Data modyfikacji: 2013-11-12
A A AWydrukDrukuj  
 

Obchody Dnia Niepodległości

Szanowni Państwo.

Zebraliśmy się dzisiaj w miejscu szczególnym. Na nowo oddanym mieszkańcom Mińska Mazowieckiego Placu Stary Rynek. Placu, który jest niemym świadkiem historii naszego miasta. Co by nam dzisiaj powiedział, gdyby mógł? Przywołałby zapewne walki z zaborcą podczas kilku kolejnych zrywów narodowych. Opowiedziałby o oddziałach Polskiej Organizacji Wojskowej rozbrajających niemieckich okupantów 11 listopada 1918 r. Wspominałby pogrążonego w głębokiej modlitwie generała Hallera, dziękującego Matce Boskiej Anielskiej za przegnanie bolszewików w roku 1920. Przypomniałby, że to tu, w tym miejscu przebywał Marszałek Józef Piłsudski, Achille Ratti [aˈkille ˈratti] późniejszy papież Pius XI. Na pewno nie opuściłby Stary Rynek opowieści o dumie i honorze oficerów 7. Pułku Ułanów Lubelskich, których tak sobie upodobał Marszałek, że ulubioną klacz bojową Kasztankę oddawał im pod opiekę. Nie mógłby Nasz Plac zapomnieć o unoszącej się nad nim w największe dni targowe melodii języka jidysz. Zapłakałby strasznie Stary Rynek na wspomnienie o 21 sierpnia 1942 roku. Oszczędził by nam jednak zapewne obrazu tragicznych wydarzeń z likwidacji getta, gdy ponad tysiąc mieszkańców pochodzenia żydowskiego zamordowano w tym miejscu, a prawie pięć tysięcy wyruszyło stąd w swoją ostatnią podróż. Podróż po śmierć w Treblince. Z opowieści Placu dowiedzielibyśmy się jeszcze o wyzwoleniu i kolejnej okupacji, tym razem sowieckiej. O  zamordowanym burmistrzu Hipolicie Konopce, czy chorym na suchoty Staroście Mińskim Julianie Grobelnym – jednym ze Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Mimo ciężkich i tragicznych zapisów na kartach mińskiej historii, cieszyłby się zapewne Stary Rynek, mówiąc o obchodzonych tu rok rocznie Narodowych Świętach Niepodległości i z odsłoniętego w 2000 roku Pomnika Niepodległości. Gdyby tylko place mogły przemawiać…….

Szanowni Państwo.

Nie przez przypadek w tym jakże radosnym święcie przywołuję fragmenty historii naszego kraju, które do radosnych nie należą.  Fakt, że Polacy w swej ponad tysiącletniej historii tak wiele razy tracili przymiot państwowości na rzecz Szwedów, Rosjan, Austriaków, Prusaków, Niemców, Sowietów, a następnie odzyskiwali wolność i niepodległość, nigdy nie tracąc przy tym tożsamości narodowej, jest w losach świata bezprecedensowy. Cieszymy się wolnością od prawie 25 lat. Całe więc pokolenie Polaków urodziło się i wychowało w wolnym kraju, w niepodległej Ojczyźnie. Trudno jest tym młodym Polakom uświadomić sobie czym jest niewola państwowa i jak cenną wartością jest niepodległość. Wszyscy musimy pamiętać jaką cenę przyszło nam na przestrzeni dziejów zapłacić za posiadany dzisiaj status, za możliwość celebrowania naszego największego święta narodowego. Święta Niepodległości.

Narodowa świadomość własnej historii, oddawanie hołdu narodowym bohaterom, czczenie miejsc pamięci to przejawy współczesnego patriotyzmu czasu pokoju. Przejawem takim jest też szacunek okazywany współmieszkańcom, poszanowanie dla dóbr publicznych, przestrzeganie prawa i szerzej - obowiązujących norm społecznych, uczestniczenie w życiu kulturalnym czy solidarność społeczna.

Wszystkich nas stać na patriotyzm, pamiętajmy jednak, aby w imię źle pojętego patriotyzmu nie narzucać nikomu własnych poglądów politycznych czy wyznań religijnych. Zróżnicowanie polityczne, społeczne, wyznaniowe i narodowe od wieków ubarwiało historię naszego kraju, jest można powiedzieć naszą państwową cechą, którą odczuć możemy również w historii naszego miasta. Nie bez przyczyny wolności obywatelskie stanowią filar praw i obowiązków wpisanych w Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. Uszanujmy więc wybory naszych współobywateli, nie stawiajmy się na siłę w przeciwnych obozach, osłabiając w ten sposób więzi narodowe jakie zawiązała nam historia.

Ciesząc się wolnością, niepodległością pamiętajmy, aby Plac Stary Rynek jak najdłużej świecił blaskiem jaki został mu ostatnio nadany, aby przez długie kolejne lata mógł być świadkiem tak wspaniałych uroczystości jak ta dzisiejsza.

Dziękuję bardzo.

Burmistrz Miasta
Marcin Jakubowski

 

UM Mińsk Mazowiecki, Źródło artykułu: www.minsk-maz.pl, Autor zdjęć: UM Mińsk Mazowiecki
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  miński

  Powiat miński – powiat na Mazowszu z siedzibą w Mińsku Mazowieckim. Należą do niego gminy Halinów, Kałuszyn, Mrozy, Cegłów, Dębe Wielkie, Dobre, Jakubów, Latowicz, Siennica, Stanisławów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek.

  Turyści są zauroczeni ośmioma rezerwatami przyrody i licznymi pomnikami przyrody. Do powiatu w prosty sposób można dotrzeć drogami krajowymi nr 2 i 58. Do jednych z najważniejszych zabytków w Mińsku Mazowieckim należy m.in. XVI wieczny kościół katolicki p.w. Narodzenia NMP, który został wzniesiony z fundacji rodziny Mińskich oraz Pałac barokowo-klasycystyczny z początku XVII wieku. Obfitość lasów i rzek sprawia, że jest to region sprzyjający wypoczynkowi i zachęcający do odwiedzin mieszkańców Warszawy, którzy mogą choć na chwilę uwolnić się od codzienności w hałaśliwej stolicy.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola