Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Niewypłacone wynagrodzenie przyczyną protestu

Data publikacji: 2017-07-05, Data modyfikacji: 2017-07-05
A A AWydrukDrukuj  
 
Niewypłacone wynagrodzenie przyczyną protestu

W Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Lipinach od tygodnia trwa protest. Pracownicy i nauczyciele domagają się od Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Lipiny, Dębowce, Borki – organu prowadzącego placówkę - wypłaty zaległych wynagrodzeń.

Burmistrz Mrozów Dariusz Jaszczuk wstrzymuje wypłatę dotacji dla szkoły społecznej w Lipinach, tłumacząc to brakiem praw placówki do zajmowanej nieruchomości. Sąd orzekł, że gmina musi zwrócić dotację, jednak burmistrz zamierza odwołać się od wyroku.

Pensje nie są wypłacane od lipca 2016 r., ponieważ Urząd Miasta i Gminy Mrozy wstrzymał wypłatę dotacji oświatowej. 

Sprawa dotyczy wypowiedzenia przez burmistrza stowarzyszeniu umowy użyczenia nieruchomości pod placówkę oświatową. Zgodnie z dokumentem straciło ono prawo do budynku 31 lipca 2015 r.

Jednak stowarzyszenie nie wydało gminie działki, a w szkole nadal prowadzone były zajęcia. Jak poinformowała Dorota Długosz, prezes stowarzyszenia, Mazowiecki Kurator Oświaty stwierdził, że burmistrz Mrozów działał z naruszeniem przepisów prawa.

„Kuratorium powiedziało, że możemy prowadzić dalej placówkę. Pierwszym podstawowym dokumentem na podstawie, którego burmistrz zawarł z nami umowę była uchwała rady gminy o nieodpłatnym użyczeniu budynku na czas funkcjonowania szkoły. Wynika z niej, że póki szkoła funkcjonuje, ten budynek jest przeznaczony na cele oświatowe” – powiedziała Długosz.

Burmistrz zdecydował o wstrzymaniu wypłat dotacji stowarzyszeniu. Samorząd przelewał środki na konto szkoły do lipca 2016 r. Od tego czasu nauczyciele i inni pracownicy szkoły pracują bez wynagrodzenia.

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lipiny, Dębowce, Borki złożyło w tej sprawie pozew do Sądu Okręgowego w Siedlcach. Zgodnie z wyrokiem, samorząd musi zapłacić ponad 133 tys. zł zaległej dotacji wraz z ustawowymi odsetkami.

Gmina zamierza odwołać się od wyroku sądu.

informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  miński

  Powiat miński – powiat na Mazowszu z siedzibą w Mińsku Mazowieckim. Należą do niego gminy Halinów, Kałuszyn, Mrozy, Cegłów, Dębe Wielkie, Dobre, Jakubów, Latowicz, Siennica, Stanisławów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek.

  Turyści są zauroczeni ośmioma rezerwatami przyrody i licznymi pomnikami przyrody. Do powiatu w prosty sposób można dotrzeć drogami krajowymi nr 2 i 58. Do jednych z najważniejszych zabytków w Mińsku Mazowieckim należy m.in. XVI wieczny kościół katolicki p.w. Narodzenia NMP, który został wzniesiony z fundacji rodziny Mińskich oraz Pałac barokowo-klasycystyczny z początku XVII wieku. Obfitość lasów i rzek sprawia, że jest to region sprzyjający wypoczynkowi i zachęcający do odwiedzin mieszkańców Warszawy, którzy mogą choć na chwilę uwolnić się od codzienności w hałaśliwej stolicy.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola