Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Międzynarodowa sesja

Data publikacji: 2013-11-20, Data modyfikacji: 2013-11-20
A A AWydrukDrukuj  
 

Bardzo interesujące wystąpienie przedstawicielki paryskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Mińska Mazowieckiego Lilliane Gottheff sprawiło, że środowa, 23 października, odsłona sesji popularnonaukowej „Z mazowieckich piasków. Znani i nieznani…część IX” nabrała międzynarodowego charakteru.

Przedstawiona przez nią prezentacja znakomicie przybliżyła działalność tej organizacji, która na swoim koncie ma m.in. odsłonięcie pomnika znajdującego się na cmentarzu żydowskim w Mińsku Mazowieckim. Najważniejsze dokonania stowarzyszenia skrzętnie notowane są, od kilkudziesięciu lat, w pięknie prowadzonej „złotej księdze” znajdującej się w mieście nad Sekwaną. Pysznym smaczkiem referatu francuskiej prelegentki były również unikatowe zdjęcia składające się na jej pokaz slajdów. Tegoroczna odsłona przedsięwzięcia przygotowywanego od dziewięciu lat przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego zaowocowała ponadto innymi ciekawymi wykładami. Miłośnicy średniowiecznych dziejów mogli wysłuchać absorbującego wystąpienia profesor Małgorzaty Wilskiej, która pięknie namalowała słowami postać mazowieckiego księcia Janusza I Starszego. Przypomnijmy, że to właśnie ten władca nadał prawa miejskie Mińskowi Mazowieckiemu. Przedstawiciel Uniwersytetu Warszawskiego Piotr Woźniak przybliżył tymczasem historię najstarszych organów piszczałkowych znajdujących się na terenie powiatu mińskiego. Przedmiotem następnego referatu wygłoszonego przez Damiana Sitkiewicza była działalność przedwojennego wojewody warszawskiego Stanisława Twardo. Tą część sesji zamknęło przedstawienie funkcjonowania grupy Blik 83’ dokonane przez Krzysztofa Szczypiorskiego i stowarzyszenia absolwentów szkół siennickich o czym poinformował kilkudziesięciu słuchaczy Tadeusz Gnoiński. Środowemu wydarzeniu towarzyszyła także prezentacja wystawy pt. „Kochajcie Ojczyznę”, która stanowi próbę upamiętnienia bohaterskiej działalności żołnierzy obwodu Armii Krajowej „Mewa – Jamnik – Kamień” i członków lokalnych struktur Szarych Szeregów. Dodajmy, że popularnonaukowe spotkanie miało miejsce w gościnnych progach sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim. Przedsięwzięcie to było współfinansowane ze środków przyznanych TPMM przez Miasto Mińsk Mazowiecki.         

 

 

UM Mińsk Mazowiecki, Źródło artykułu: www.minsk-maz.pl, Autor zdjęć: UM Mińsk Mazowiecki
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   




  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  miński

  Powiat miński – powiat na Mazowszu z siedzibą w Mińsku Mazowieckim. Należą do niego gminy Halinów, Kałuszyn, Mrozy, Cegłów, Dębe Wielkie, Dobre, Jakubów, Latowicz, Siennica, Stanisławów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek.

  Turyści są zauroczeni ośmioma rezerwatami przyrody i licznymi pomnikami przyrody. Do powiatu w prosty sposób można dotrzeć drogami krajowymi nr 2 i 58. Do jednych z najważniejszych zabytków w Mińsku Mazowieckim należy m.in. XVI wieczny kościół katolicki p.w. Narodzenia NMP, który został wzniesiony z fundacji rodziny Mińskich oraz Pałac barokowo-klasycystyczny z początku XVII wieku. Obfitość lasów i rzek sprawia, że jest to region sprzyjający wypoczynkowi i zachęcający do odwiedzin mieszkańców Warszawy, którzy mogą choć na chwilę uwolnić się od codzienności w hałaśliwej stolicy.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola