Belka
Środa, 12 Grudnia 2018   imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Konferencja MOPS

Data publikacji: 2013-11-13, Data modyfikacji: 2013-11-14
A A AWydrukDrukuj  
 

Konferencja „Budowanie systemu skutecznej pomocy dziecku i rodzinie w mieście Mińsk Mazowiecki”

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mińsku Mazowieckim zorganizował 5 listopada br. w Starostwie Powiatowym konferencję pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki, Pana Marcina Jakubowskiego, pt. „Budowanie systemu skutecznej pomocy dziecku i rodzinie w mieście Mińsk Mazowiecki”.

W zamyśle organizatorów konferencja skierowana była do pedagogów szkolnych, psychologów, pracowników socjalnych, asystentów rodziny, koordynatorów pieczy zastępczej oraz  kuratorów sądowych, a jej celem było wypracowanie interdyscyplinarnej współpracy pomiędzy wszystkimi służbami i instytucjami powołanymi do pomocy dziecku  i rodzinie.

Spotkanie otworzyła oraz powitała gości Pani Elżbieta Kowalik-Wirowska, Dyrektor mińskiego MOPS-u, która tytułem wstępu zaprezentowała także zadania miasta wynikające
z Ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej.

Następnie głos zabrał Pan Marcin Jakubowski, Burmistrz Mińska Mazowieckiego, prezentując Program „Rodzinny Mińsk”. Celem uchwalonego z myślą o mińskich rodzinach wielodzietnych, szczególnie w obliczu narastającego niżu demograficznego w czerwcu br. przez Radę Miasta Mińsk Mazowiecki Programu jest tworzenie dobrych warunków dla życia i rozwoju rodziny wielodzietnej, promowanie modelu rodziny wielodzietnej i pozytywnego jej wizerunku, wzmacnianie rodziny wielodzietnej i przeciwdziałanie jej wykluczeniu, wyrównanie szans rozwojowych i życiowych dzieci i młodzieży z rodzin wielodzietnych, uwzględnianie zasady tworzenia przyjaznej przestrzeni dla rodzin z dziećmi jako priorytetowej w działaniach władz Miasta. Członkowie Rodzin uprawnieni do korzystania
z Programu „Rodzinny Mińsk” otrzymają imienną Mińską Kartę Dużej Rodziny z unikalnym numerem i okresem ważności. Karty te okazane wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość będą uprawniały do korzystania z ulg w miejskich instytucjach oraz u tych przedsiębiorców, którzy złożą deklarację przystąpienia do Programu.
Program dotyczy mińskich rodzin wielodzietnych (w tym rodzin zastępczych), zamieszkałych w Mińsku Mazowieckim, bądź wskazujących w zeznaniu podatkowym Miasto Mińsk Mazowiecki jako miejsce zamieszkania, prowadzących wspólne gospodarstwo domowe
z minimum trojgiem dzieci do ukończenia 18 roku życia lub do 24 roku życia w przypadku dziecka kontynuującego naukę, niezależnie od ich sytuacji materialnej.

Po krótkiej przerwie Panie Małgorzata Rybak i Bożena Siemieniuk z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mińsku Mazowieckim omówiły miejsce i zadania koordynatora pieczy zastępczej w systemie pomocy dziecku i rodzinie. W art. 77 ust. 3 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wskazano zadania koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, do których ma należeć w szczególności: udzielanie pomocy rodzinom zastępczym i prowadzącym rodzinne domy dziecka w realizacji zadań wynikających z pieczy zastępczej, przygotowanie, we współpracy z asystentem rodziny i odpowiednio rodziną zastępczą lub prowadzącym rodzinny dom dziecka, planu pomocy dziecku, pomoc rodzinom zastępczym oraz prowadzącym rodzinne domy dziecka w nawiązaniu wzajemnego kontaktu, zapewnianie rodzinom zastępczym oraz prowadzącym rodzinne domy dziecka dostępu do specjalistycznej pomocy dla dzieci, w tym psychologicznej, reedukacyjnej i rehabilitacyjnej, zgłaszanie do ośrodków adopcyjnych informacji o dzieciach z uregulowaną sytuacją prawną, w celu poszukiwania dla nich rodzin przysposabiających, udzielanie wsparcia pełnoletnim wychowankom rodzinnych form pieczy zastępczej oraz przedstawianie corocznego sprawozdania z efektów pracy organizatorowi rodzinnej pieczy zastępczej.

Tematem kolejnego wystąpienia była rola asystenta rodziny. Pani Bożena Zagórska, Kierownik Działu Pomocy Środowiskowej w mińskim MOPS-ie, przedstawiając zagadnienie zastanawiała się wspólnie ze słuchaczami, czy powinien on być bardziej urzędnikiem, czy przyjacielem rodziny, z którą współpracuje. Podsumowując temat mówczyni stwierdziła, że pomimo specyficznej roli oraz formy współpracy asystent rodziny nie powinien zapominać
o służbowym charakterze współpracy oraz relacji z podopiecznymi.

Metody pracy z rodziną biologiczną dziecka umieszczonego w instytucjonalnej pieczy zastępczej przedstawił Pan Jan Szerszeń, Dyrektor Domu Dziecka w Radoryżu Smolanym, natomiast znaczenie interdyscyplinarności zespołów ds. okresowej oceny sytuacji dziecka umieszczonego w instytucjonalnej pieczy zastępczej omówiła Pani Agnieszka Kuchta, Dyrektor Domu Dziecka w Falbogach.

Gościem konferencji była  Pani Aneta Miszczuk-Nowak, Prezes Stowarzyszenia „ELFIK”, która przywołując swoje własne doświadczenia przedstawiła zagadnienie alternatywy, jaką jest dla rodziny biologicznej w opiece nad dzieckiem rodzina zastępcza.

Spotkanie zakończyło wystąpienie Pani Moniki Michalik-Towani, pracownika socjalnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mińsku Mazowieckim, omawiające harmonogram działań oraz cele szczegółowe wynikające z „Programu Wspierania Rodziny Miasta Mińsk Mazowiecki”.

Serdecznie dziękujemy Panu Marcinowi Jakubowskiemu, Burmistrzowi Mińska Mazowieckiego za udział w konferencji oraz objęcie jej swoim honorowym patronatem oraz wszystkim innym gościom za twórczą oraz merytoryczną atmosferę spotkania.

Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania przyczynią się do poprawy efektywności systemu pomocy dziecku i rodzinie w naszym mieście.

 

UM Mińsk Mazowiecki, Źródło artykułu: www.minsk-maz.pl, Autor zdjęć: UM Mińsk Mazowiecki
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  miński

  Powiat miński – powiat na Mazowszu z siedzibą w Mińsku Mazowieckim. Należą do niego gminy Halinów, Kałuszyn, Mrozy, Cegłów, Dębe Wielkie, Dobre, Jakubów, Latowicz, Siennica, Stanisławów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek.

  Turyści są zauroczeni ośmioma rezerwatami przyrody i licznymi pomnikami przyrody. Do powiatu w prosty sposób można dotrzeć drogami krajowymi nr 2 i 58. Do jednych z najważniejszych zabytków w Mińsku Mazowieckim należy m.in. XVI wieczny kościół katolicki p.w. Narodzenia NMP, który został wzniesiony z fundacji rodziny Mińskich oraz Pałac barokowo-klasycystyczny z początku XVII wieku. Obfitość lasów i rzek sprawia, że jest to region sprzyjający wypoczynkowi i zachęcający do odwiedzin mieszkańców Warszawy, którzy mogą choć na chwilę uwolnić się od codzienności w hałaśliwej stolicy.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola