Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Koncert oktetu wokalnego

Data publikacji: 2013-10-31, Data modyfikacji: 2013-10-31
A A AWydrukDrukuj  
 

Koncert oktetu wokalnego

„Spędzić wolny czas w dobrym towarzystwie,

to prawdziwa przyjemność. Chciałbym tak czynić jak długo żyję.

I jeśli Bóg pozwoli chciałbym żyć dobrze,

 a w wolnym czasie

Polować, śpiewać i tańczyć”.

Utworem Pastime with good company, skomponowanym przez króla Henryka VIII przywitała słuchaczy męska część zespołu.

Koncert, poświęcony muzyce rozrywkowej pochodzącej z różnych epok, oktet wokalny „Manufaktura Dźwięku” rozpoczął od renesansowego utworu zachwalającego dobrą zabawę. Po nim nadszedł czas na popularnych paryskich kompozytorów z XVI w. i jeden z najpopularniejszych francuskich madrygałów, Tourdion, który opowiada co się dzieje, kiedy już poznamy dobre towarzystwo i pobędziemy z nim dłużej… A co się dzieje po biesiadzie ? Ano powstają plotki… Zespół zaśpiewał dwa „chanson” – jedno autorstwa Pierre’a Certon, La la la je ne lo, drugie Pierre’a Passereau, Il est bel et bon

„Cny i ładny jest mój mąż, mąż, mąż,

W pewnym mieście plotkowały dwie kobiety

Czy dobrego męża masz? Bo ja niestety...”

Po dobrej zabawie, po plotkach i po zdradzie, naszedł czas na temat, który w muzyce rozrywkowej podejmowano najczęściej – miłość. Jako że najwięcej utworów powstaję o miłości niespełnionej, takie były dwa następne hiszpańskojęzyczne Din dirin dania oraz Ay Linda Amiga.

     Kiedy pomyśli się o dzisiejszej muzyce współczesnej, wiele osób kręci głową, mówiąc: to nie to, kiedyś to był piosenki… a jakie piękne wiersze wyśpiewywano!. Na dowód tego oktet utwór wykonał bardzo melodyjny wiersz, napisany w języku „włoskim makaroniarskim” – sztucznym połączeniu języka łacińskiego i włoskiego, o treści bezsensownej, jak i język w którym został napisany. Contrapunto bestiale alla mente, autorstwa Adriano Banchieri’ego pokazał, że również na początku XVII w. nie zawsze przywiązywano wagę do słów.

A że oprócz muzyki jednak słowa są ważne, zespół przedstawiał słuchaczom tłumaczenia wszystkich śpiewanych utworów.

     Król Henryk VIII zasłynął posiadaniem 6 żon i zerwaniem z Kościołem Katolickim. Jego pierwsza żona Katarzyna Aragońska wywarła duży wpływ na resztę koncertu...Gdyby nie jej matka Izabela Katolicka nie było by McDonalds’a, Hollywood, czy Britney Spears. Izabela Katolicka bowiem sfinansowała wyprawę Krzysztofa Kolumba w poszukiwaniu nowych lądów. Za Kolumbem oktet zabrał zebranych do mekki muzyki rozrywkowej naszych czasów - Stanów Zjednoczonych, wykonując przebój lat 50-tych Goodnight sweetheart Calvina Cartera w aranżacji Jamesa Hudsona. A następnie zabrzmiał hit z początku lat 8-tych autorstwa Vince Clarka Only You. I całkowicie współczesna piosenka, pochodząca z przeboju filmowego „Titanic” My Heart Will Go On, do którego muzykę napisał James Horner słowa Will Jennings a aranżacji poddał Kirby Shaw.

    Pochwała życia i miłości wyśpiewana została we współczesnym andaluzyjskim utworze Con el vito w opracowaniu Manuela Massoti Little’a. Dwie współczesne polskie kompozycje, oparte o wiersze znakomitych poetów: Kazimierza Przerwy – Tetmajera A kiedy będziesz moją żoną z muzyką Macieja Małeckiego oraz Kołysanka Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. do muzyki Jana Maklakiewicza zamknęły ten niezwykły wieczór. Wielce zasłużone brawa „Manufaktura Dźwięku” zebrała od licznie przybyłych do MDK miłośników muzyki wokalnej.

 

UM Mińsk Mazowiecki, Źródło artykułu: www.minsk-maz.pl, Autor zdjęć: UM Mińsk Mazowiecki
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  miński

  Powiat miński – powiat na Mazowszu z siedzibą w Mińsku Mazowieckim. Należą do niego gminy Halinów, Kałuszyn, Mrozy, Cegłów, Dębe Wielkie, Dobre, Jakubów, Latowicz, Siennica, Stanisławów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek.

  Turyści są zauroczeni ośmioma rezerwatami przyrody i licznymi pomnikami przyrody. Do powiatu w prosty sposób można dotrzeć drogami krajowymi nr 2 i 58. Do jednych z najważniejszych zabytków w Mińsku Mazowieckim należy m.in. XVI wieczny kościół katolicki p.w. Narodzenia NMP, który został wzniesiony z fundacji rodziny Mińskich oraz Pałac barokowo-klasycystyczny z początku XVII wieku. Obfitość lasów i rzek sprawia, że jest to region sprzyjający wypoczynkowi i zachęcający do odwiedzin mieszkańców Warszawy, którzy mogą choć na chwilę uwolnić się od codzienności w hałaśliwej stolicy.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola