Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Certyfikat „SAMORZĄDOWY LIDER EDUKACJI”

Data publikacji: 2013-11-28, Data modyfikacji: 2013-11-28
A A AWydrukDrukuj  
 

Certyfikat „SAMORZĄDOWY LIDER EDUKACJI” dla Miasta Mińsk Mazowiecki po raz TRZECI

27 listopada br. Marcin Jakubowski Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki uczestniczył w uroczystej gali podsumowującej tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin i Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej „Samorządowy Lider Edukacji”, które odbyło się w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Miasto Mińsk Mazowiecki już po raz trzeci otrzymało Certyfikat „SAMORZĄDOWY LIDER EDUKACJI”. Ponadto Mińsk Mazowiecki znalazł się w grupie samorządów, które w procedurze certyfikacyjnej uzyskały najwięcej punktów rankingowych i został dodatkowo uhonorowany przez Zarząd Fundacji pamiątkową statuetką i dyplomem „PRIMUS”.  

Program „Samorządowy Lider Edukacji” realizowany jest od 2011 roku, wspólnie przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego i Agencję PRC. Honorowy patronat nad projektem sprawuje prof. Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012. Ideą Programu jest identyfikowanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego podejmujących wartościowe inicjatywy w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, a także podnoszenie jakości działań samorządów w sferze lokalnej polityki edukacyjnej.

Uczestników III edycji programu „Samorządowy Lider Edukacji” oceniał zespół ekspertów Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego składający się z przedstawicieli polskiej nauki i pracowników uczelni posiadających wiedzę, doświadczenie i dorobek (teoretyczny lub praktyczny). Uzasadniając przyznanie Certyfikatu Miastu Mińsk Mazowiecki recenzenci zwrócili m.in. uwagę na: konsekwencję miasta w realizacji przyjętych celów i długookresowość zadekretowanych rozwiązań, która pozwala realizować cele zarządzania w oświacie w sposób skorelowany, systemowy, w zgodzie z przyjętą misją. Zarządzanie oświatą w mieście spełnia kryteria nowoczesnego zarządzania strategicznego, takie jak otwartość, kompleksowość, orientacja na przyszłość, kreatywność, orientacja na wyniki czy współdziałanie. Komisja zwróciła uwagę na systemową działalność miasta w zakresie prowadzenia klas integracyjnych na poziomie przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum, jak również na wartościowe projekty w zakresie edukacji na rzecz rynku pracy, przy jednoczesnym zapewnianiu działań ograniczających ryzyko wykluczenia (np. przy Gimnazjum nr 2 funkcjonują klasy przysposabiające do pracy dla młodzieży zagrożonej patologiami). Komisja podkreśliła oryginalne, efektywne formy edukacji ekologicznej i prozdrowotnej (już od poziomu przedszkolnego), szeroką ofertę kulturalną miasta oraz ofertę w obszarze edukacji artystycznej (np. rozbudowa miejskiej szkoły artystycznej I stopnia). Recenzenci dostrzegli ponadto liczne nagrody dla uczniów reprezentujących placówki, dla których gmina jest organem prowadzącym oraz ponadprzeciętną aktywność organu prowadzącego i placówek w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Wysoko oceniono także unikatowy program edukacyjny Mińsk Mazowiecki Business Week, realizowany wspólnie z partnerem amerykańskim.

W trakcie gali finałowej Programu Grażyna Kaczmarczyk, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego mówiła: „W auli Collegium Nowym Uniwersytetu Jagiellońskiego już po raz trzeci wręczyliśmy dokumenty poświadczające pozytywny wynik procedury akredytacyjnej „Samorządowy Lider Edukacji” gminom i powiatom, które skutecznie podejmują wysiłki zorientowane na zapewnianie wysokiej jakości kształcenia i podnoszenie poziomu efektywności w zarządzaniu systemem oświaty, w sposób zgodny z wymaganiami dzisiejszego świata, który socjologowie słusznie nazywają „światem na krawędzi chaosu”. W tym chaotycznym świecie w edukacji liczy się to wszystko, co uczy adaptacji do zmieniających się warunków: nieszablonowość działań, indywidualizacja nauczania, twórcze podejście do pracy z uczniem, ale także do zarządzania szkołą, która – by kształtować elastyczności u tych, którzy opuszczają jej mury – sama musi być elastyczna, dynamiczna, innowacyjna, nietuzinkowa. Bardzo się cieszę, że mogę kierować te słowa do samorządów, które są liderami tak rozumianej edukacji”.

 

UM Mińsk Mazowiecki, Źródło artykułu: www.minsk-maz.pl, Autor zdjęć: UM Mińsk Mazowiecki
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  miński

  Powiat miński – powiat na Mazowszu z siedzibą w Mińsku Mazowieckim. Należą do niego gminy Halinów, Kałuszyn, Mrozy, Cegłów, Dębe Wielkie, Dobre, Jakubów, Latowicz, Siennica, Stanisławów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek.

  Turyści są zauroczeni ośmioma rezerwatami przyrody i licznymi pomnikami przyrody. Do powiatu w prosty sposób można dotrzeć drogami krajowymi nr 2 i 58. Do jednych z najważniejszych zabytków w Mińsku Mazowieckim należy m.in. XVI wieczny kościół katolicki p.w. Narodzenia NMP, który został wzniesiony z fundacji rodziny Mińskich oraz Pałac barokowo-klasycystyczny z początku XVII wieku. Obfitość lasów i rzek sprawia, że jest to region sprzyjający wypoczynkowi i zachęcający do odwiedzin mieszkańców Warszawy, którzy mogą choć na chwilę uwolnić się od codzienności w hałaśliwej stolicy.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola