Belka
Sobota, 11 Maja 2024   imieniny: Mira, Franciszek, Ignacy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Zagrożenie pożarowe w lasach!

Data publikacji: 2019-06-27, Data modyfikacji: 2019-06-30
A A AWydrukDrukuj  
 
Ciepła i słoneczna pogoda utrzymująca się od kilku tygodni sprawiła, że na terenach leśnych ściółka jest bardzo sucha oraz utrzymuje się duże zagrożenie pożarowe. Państwowa Straż Pożarna apeluje o rozwagę podczas spacerów oraz wypoczynku na terenach leśnych. Obecnie nawet najmniejsze źródło ognia może spowodować duży pożar lasu stwarzający zagrożenie dla ludzi oraz środowiska naturalnego. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Przypominamy, że wypalanie traw jest zabronione. Pamiętajmy również, o zakazie rozpalania ognia 100 metrów od granicy lasu. Mapę zagrożenia pożarowego w lasach możemy sprawdzić na stronie internetowej http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/index.php Pożary lasów rozwijają się bardzo szybko powodując zagrożenie dla ludzi przebywających w lesie oraz budynków sąsiadujących z terenami leśnymi. Ponadto pożary w lasach powodują bardzo duże zadymienie, niebezpieczne dla ruchu drogowego. Najczęstszymi przyczynami pożarów w lasach są: palone w pobliżu lasu ogniska,niedopałki papierosów porzucone w lesie lub w pobliżu,nie dogaszone zapałki wyrzucane z przejeżdżających pojazdów,przerzuty ognia z palących się traw (w wyniku wypalania),iskry z pojazdów szynowych i innych,umyślne podpalenia.Aby uniknąć pożarów w lasach apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad: W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest: rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego – być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu. Poruszajmy się samochodami tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.

Pełna treść wiadomości na: strazminsk.pl/?p=6667
strazminsk.pl, Źródło artykułu: strazminsk.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    miński

    Powiat miński – powiat na Mazowszu z siedzibą w Mińsku Mazowieckim. Należą do niego gminy Halinów, Kałuszyn, Mrozy, Cegłów, Dębe Wielkie, Dobre, Jakubów, Latowicz, Siennica, Stanisławów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek.

    Turyści są zauroczeni ośmioma rezerwatami przyrody i licznymi pomnikami przyrody. Do powiatu w prosty sposób można dotrzeć drogami krajowymi nr 2 i 58. Do jednych z najważniejszych zabytków w Mińsku Mazowieckim należy m.in. XVI wieczny kościół katolicki p.w. Narodzenia NMP, który został wzniesiony z fundacji rodziny Mińskich oraz Pałac barokowo-klasycystyczny z początku XVII wieku. Obfitość lasów i rzek sprawia, że jest to region sprzyjający wypoczynkowi i zachęcający do odwiedzin mieszkańców Warszawy, którzy mogą choć na chwilę uwolnić się od codzienności w hałaśliwej stolicy.

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola